Meklingstidspunkt Standardoverenskomsten

Publisert

NHO og HK Norge møtes til mekling om revisjon av Standardoverenskomsten 30. juni.

NHO kom ikke til enighet med HK Norge (Handel og Kontor) om revisjon av Standardoverenskomsten under forhandlingene 26. mai. 
 
Det er nå kalt inn til mekling tirsdag 30. juni. Det er satt av en dag til meklingen, og meklingsfristen er kl 24.00. Det er ikke uvanlig at meklingen fortsetter på overtid.
 
Senest fredag 26. juni må HK Norge levere en plassfratredelse, der det fremgår hvilke medlemmer som tas ut i streik dersom meklingen ikke fører frem. Hvilke bedrifter som blir direkte berørt vet vi derfor ikke før vi mottar plassfratredelsen.
 
Dersom HK Norge sine medlemmer tas ut i streik, og bedriften ikke kan sysselsette andre medarbeidere på en rasjonell måte, kan disse permitteres. Det må gjennomføres drøftelser med de tillitsvalgte, og det må gis et betinget permitteringsvarsel 14 dager før permitteringen kan starte. Retten til å permittere er regulert i Hovedavtalen mellom HK Norge/Styrke og NHO, kapittel VII.
 
Les mer om permittering på Arbinn. Her finnes også maler for permitteringsvarsel og drøftelsesprotokoll som benyttes ved streik i egen bedrift.
 
Viktige frister og datoer:

  • 16. juni
    Frist for betinget permitteringsvarsel.
  • 26. juni
    Frist for HK Norge til å levere plassfratredelse til NHO, der det fremgår hvem som blir tatt ut i streik dersom meklingen ikke fører frem.
  • 30. juni kl 24.00 
    Meklingsfrist.
  • 1. juni ved arbeidstidens begynnelse
    Dersom meklingen ikke fører frem kan streik iverksettes fra arbeidstidens begynnelse. Så lenge det eventuelt mekles på overtid skal de ansatte møte på jobb som vanlig.
  • Utvidelse av en eventuell streik
    HK Norge kan med fire dagers varsel til NHO utvide en eventuell streik. NHO vil i så fall sende ut nytt Tariffnytt.
  • Når resultatet av meklingen er klart
    Det vil bli informert om resultatet i Tariffnytt til alle bedrifter som er bundet av Standardoverenskomsten.
Søknad om dispensasjon fra streik

Dersom bedriften vurderer at en streik vil medføre fare for liv og helse, eller betydelig materiell skade på maskiner eller råvarer, kan det søkes om dispensasjon. Det er svært strenge krav for å innvilge en slik søknad.
 
Søknader om dispensasjon vil ikke bli behandlet før 30. juni. Vi ber om at det ikke sendes noen søknader om dispensasjon før plassfratredelsen foreligger, og at det bare søkes fra bedrifter som er omfattet av plassfratredelsen.
 
Les mer om dispensasjon på Arbinn. Her finner du også digitalt søknadsskjema.
 

Kontakt

Lønnsoppgjøret 2026

Lønnsoppgjøret 2026 er et forbundsvist oppgjør. Hver landsforening i NHO forhandler med sin motpart på arbeidstakersiden. Norsk Industri og Fellesforbundet forhandler først, og resultatet på Industrioverenskomsten vil legge rammen for resten av oppgjøret.

Meld meg på nyhetsbrev

Meld meg på nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Din epost: