På besøk i Nord-Norge: Læring og viktige innspill

Publisert

NHO Logistikk og Transport fikk omvisning hos Eimskip, her med adm. direktør i Eimskip, Lara Konradsdottir (t.h) og Adrianne Ubeda, administrativ leder i Holm Shipping og styreleder i NHO LT Region Nord-Norge.

– Nord-Norge har et stort potensial innen logistikk, fiskeri og transport, men vi må sikre at infrastrukturen holder tritt med behovene, sier Are Kjensli.

Forrige uke var NHO Logistikk og Transport ved Are Kjensli, Ole A. Hagen og Derya C. Inan på en innholdsrik reise i Nord-Norge, hvor de blant annet besøkte Kirkenes, Tana og Tromsø. Målet med turen var å møte medlemsbedrifter, lokale aktører, diskutere infrastruktur, næringslivets rammevilkår og få oppdatert kunnskap om utfordringer og muligheter i nord.

Ordfører Magnus Mæland (t.v.)

Reisen startet i Kirkenes med møte hos ordfører Magnus Mæland i Sør-Varanger kommune. Den geopolitiske situasjonen preger regionen sterkt, og flere næringer sliter som følge av bortfall av grensehandel og russisk aktivitet. Både Kina og EU ønsker også å posisjonere seg sterkere. Kirkenes, som er endepunkt for E6 og en sentral havneby, er et viktig knutepunkt for logistikk, energi, forsvar, fiskeri og industri i nord.

– Kirkenes og hele regionen bærer tydelig preg av en krevende sikkerhetspolitisk situasjon. Det er avgjørende at vi som organisasjon forstår hvordan dette påvirker næringslivet lokalt – og hva som skal til for å sikre videre aktivitet og utvikling, sier administrerende direktør Are Kjensli.

Ted E. Johansen og Regine Emilie Mathisen hos NorLog

Videre gikk turen til Tana Bru, med besøk hos medlemsbedriftene NorLog og PostNord. Deretter fulgte et møte med havnedirektøren i Kirkenes Terje Jørgensen før delegasjonen besøkte den norsk-russiske grensen.

Vidar Johansen, dirstriktssjef Finnmark

 
I Tromsø gjennomførte NHO LT 1-1-møter med ledelsen i Holm Shipping, Tromsø havn og Eimskip, og fikk nyttig innsikt i logistikkutfordringer og muligheter for by- og havneutvikling og muligheter for sjøtransport i regionen. 

På besøk hos Lasse Holm og Espen Holm / Holm Shipping

Det ble også en anledning til å diskutere transportinfrastruktur med NHO Arktis, representert ved Ina Helene Olsen og Vibeke Tannvik. Et sentralt tema i møtene var vedlikeholdsetterslepet på fylkesveiene i Troms og Finnmark. Med over 4500 kilometer fylkesvei til sammen, sliter fylkene med både standard, bæreevne og fremkommelighet. Finnmark alene anslår et vedlikeholdsetterslep på 1,8 milliarder kroner. Troms har i gang satt tiltak som «Fylkesveiløftet», men fremover reduseres investeringsrammen, og det understreker behovet for tydelige prioriteringer i de kommende regionale transportplanene.

 – Veinettet i nord er en flaskehals for både næringsliv og bosetting, sier næringspolitisk direktør Ole A. Hagen. Vi er imponert over engasjementet hos både lokale myndigheter og medlemsbedrifter. Det er et sterkt ønske om å skape løsninger – nå gjelder det å sikre forutsigbare rammer og investeringer som gir varig effekt, legger han til.
– Nord-Norge har et stort potensial innen logistikk, fiskeri og transport, men vi må sikre at infrastrukturen holder tritt med behovene. Besøkene våre har gitt oss et tydelig bilde av hvor skoen trykker, avslutter Are Kjensli. 
– Vi sitter igjen med sterke inntrykk og viktige innspill som vil være med å forme vårt videre næringspolitiske arbeid. Nord-Norge har avgjørende betydning for både transport, logistikk og nasjonal beredskap, sier næringspolitisk rådgiver Derya C. Inan.

Med Jørn-Even Hanssen, havnedirektør Tromsø Havn

Meld meg på nyhetsbrev

Meld meg på nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Din epost: