Sjø, vei eller bane?

Publisert

Fra venstre: Rikard Spets (FrP), Henrik Kierulf (H), Maren Grøthe (SP), Jan-Åge Sneve Gundersen (NHO Trøndelag) (debattleder) og Dag Erling Stakvik (NHO LT Region Midt-Norge).

NHO LT Region Midt-Norge samlet nylig medlemmer til et møte om godstransportens rolle i omstilling, infrastruktur og samfunnsplanlegging.

Spørsmålet som lå til grunn for diskusjonen var: Hvordan skal Norge frakte godset sitt i framtida – skal vei, sjø eller jernbane ta et større ansvar, og hvordan skal vi prioritere?

Styreleder i NHO LT Region Midt, og prosjektleder for arrangementet, Dag Erling Stakvik, var godt fornøyd med oppslutningen og engasjementet.
– Det ble et vellykket møte med mange til stede. Vi diskuterte viktige temaer som er svært relevante inn mot valgkampen, sa han.

Innlegg fra Norges lastebileier-forbund, Jernbanedirektoratet og NHO Logistikk og Transport sentralt, belyste utfordringer og muligheter for gods på vei, sjø og bane, før møtet ble avsluttet med en politisk debatt med representanter fra Fremskrittspartiet, Høyre og Senterpartiet.

Fra NHO Logitiskk og Transport deltok jurist og tollekspert Anders Gautestad Jakobsen, som orienterte om foreningen prioriteringer i ulike saker, herunder gods på vei, bane og sjø.

Myndighetene har i gjeldende Nasjonal transportplan (NTP) tonet ned ambisjonene for overføring av gods fra vei til sjø og bane. Skiftende regjeringer har gjennom flere NTP-rulleringer hatt som mål å overføre 30 % gods fra vei til sjø og bane. Dette ambisiøse målet er nå forlatt, med begrunnelsen om at tidligere tiltak ikke har fungert godt nok og at kostnaden for en såpass betydelig godsoverføring vil være uforholdsmessig høy.

– Nå ser man i større grad på samspill mellom transportformene.  En viktig del av dette er tilrettelegging for gode forbindelser mellom transportformene. For sjøfartens del er det viktig at havnene har gode tilkoblinger til stamveinettet og jernbane der det er mulig. Man kan få til ganske mye hvis man har en havn som er godt koblet til både jernbane og veinettet, sa Anders Gautestad Jakobsen i sitt innlegg.

Fordelene ved sjøtransport ble også understreket: mindre utsatt for ekstremvær, bedre beredskap, lavere klimafotavtrykk, færre ulykker og redusert veislitasje.

Det ble trukket frem konkrete eksempler fra regionen Trøndelag.

NHO Logistikk og Transport har sett suksessen med lakseveien på Hitra i sør, og mener nå at det kan være naturlig å se på Nærøysund i nord. Med all oppdrettsaktiviteten i området er dette en viktig sak for regionen og et prosjekt med stor samfunnsøkonomisk gevinst.

Møtet ga viktige innspill til politikerne – og satte søkelys på hvilke grep som må til for å sikre en mer robust, effektiv og fremtidsrettet godstransport i Norge. Politikerne var gjennomgående og tverrpolitisk enige om behovene for satsing på samferdsel i Trøndelag. Både strekninger på E6 og oppgradering av fylkesveistrekninger ble løftet fram som viktige. Det samme ble behov for å sette fart på arbeidet med krysningsspor på jernbanen. Politikerne var også positive til NHO Logistikk og Transport sitt forslag til ny strategi for nærsjøfarten.

Meld meg på nyhetsbrev

Meld meg på nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Din epost: