Vil innføre gebyr for smeltevann fra fisketransporter

Publisert

Forslaget fra Statens Vegvesen om overtredelsesgebyr for avrenning, innebærer at kjøring med avrenning fra fisketransport, kjøttransport e.l., vil kunne sanksjoneres med overtredelsesgebyr. Foto: NHO LT

Statens vegvesen foreslår nye sanksjoner som skal stoppe smeltevann og annen avrenning fra fisketransporter på norske veier.

Hver vinter havner store mengder smeltevann fra transport av fersk fisk på norske veier. Når vannet fryser til is, skaper det betydelig risiko for glatte veibaner og trafikkfarlige situasjoner. Samtidig kan avrenningen også skade miljøet. Nå ønsker myndighetene å stramme inn regelverket.

Statens vegvesen har sendt på høring et forslag om endringer i gebyrforskriften som åpner for å ilegge overtredelsesgebyr både til sjåfør og transportforetak når kjøretøy har trafikkfarlig avrenning fra lasten.

– Avrenning fra fisketransporter er et stort problem, og for trafikksikkerheten er det viktig at vi forebygger dette. Heldigvis er både bransjen og Statens vegvesens kontrollører enige om at det er nødvendig med tiltak, uttalte samferdselsminister Jon-Ivar Nygård i en pressemelding 28.11.

Vil effektivisere håndhevingen

I dag kan Statens vegvesen gi bruksforbud til kjøretøy som lekker væske fra lasten. I de mest alvorlige tilfellene sendes saken videre til politiet for anmeldelse. Begge tiltakene er ressurskrevende: Kjøretøy kan bli stående lenge på kontrollplass mens de venter på at lekkasjen stopper, og anmeldelser krever tidkrevende behandling i rettsapparatet. Samferdselsministeren peker på at dagens regelverk gir få muligheter for sanksjoner, og at det gjør håndhevingen utfordrende.

Med overtredelsesgebyr kan kontrollørene reagere direkte på stedet. Det gir raskere oppfølging, frigjør ressurser og tydeliggjør at regelbrudd får konsekvenser. De alvorligste eller gjentatte overtredelsene skal fortsatt kunne anmeldes.

Flere kan holdes ansvarlige

Forslaget innebærer at både sjåfør og transportforetak kan ilegges gebyr. Målet er blant annet å sikre rettferdig konkurranse mellom aktørene og motivere transportørene til å stille tydeligere krav til bestillere og leverandører.

Ved å rette ansvaret også mot transportforetakene håper Vegvesenet at flere vil ta i bruk tiltak som reduserer faren for avrenning, for eksempel tette kasser eller bedre emballering.
Forslaget gjelder all type trafikkfarlig avrenning – ikke bare smeltevann fra fisk, men også andre væsker som kan gjøre veibanen glatt.

Slik forslaget er utarbeidet legges mye av ansvaret på sjåfører og transportforetak, selv om avrenning ofte skyldes forhold som oppstår tidligere i verdikjeden, som dårlig emballering eller feil håndtering ved pakkerier.

Høringsfristen for forslaget er satt til 27. februar.  Om endringene vedtas, kan nye gebyrregler bli tatt i bruk allerede i 2026.

Innspill kan sendes til NHO Logistikk og Transport, som vil avgi høringssvar.

Meld meg på nyhetsbrev

Meld meg på nyhetsbrev

Avmeldingen er mottatt!

Din epost: