Full stans i luftrommet
Midtøsten-uro lammer frakt og flytrafikk. Den kraftige eskaleringen i Midtøsten har ført til umiddelbar stans i store deler av fly- og sjøfrakten gjennom regionen.
Midtøsten-uro lammer frakt og flytrafikk. Den kraftige eskaleringen i Midtøsten har ført til umiddelbar stans i store deler av fly- og sjøfrakten gjennom regionen.
Luftrom stenges, skip snur i Hormuzstredet, og globale forsyningskjeder rammes nå av betydelige kapasitetskutt, ruteendringer og kraftig økte priser.
Det meldes om full stans i store deler av flytrafikken til og fra regionen. Sendinger står fast i transitt og kommer seg ikke videre til endelig destinasjon. Dette er blant tilbakemeldingene vi har fått fra medlemmer.
Flere av de største aktørene i regionen har midlertidig suspendert sine operasjoner. Qatar Airways Cargo opplyser at flyvningene er stanset som følge av stengt qatarsk luftrom. Emirates SkyCargo har suspendert flygninger og midlertidig stanset booking av nye sendinger, mens Etihad Airways har kansellert alle flyvninger til og fra Abu Dhabi inntil videre.
Også europeiske og asiatiske selskaper påvirkes. Lufthansa Cargo har stanset flygninger til flere destinasjoner i regionen, og IAG Cargo melder om suspenderte ruter mellom London og Madrid og flere byer i Midtøsten.
Samtidig viser analyser fra konsulentselskapet Rotate at global luftfraktkapasitet har falt med 18 prosent på få dager som følge av kanselleringer og omruting.
For Norge er konsekvensene særlig merkbare gjennom de viktige hubene i Doha og Dubai. Både Qatar Airways og Emirates opererer direkteruter fra Oslo Lufthavn til henholdsvis Doha og Dubai.
Når luftrommet stenges, stopper også en betydelig andel av flyfrakten som normalt går videre til Asia via disse knutepunktene. Store volumer mellom Europa og Asia blir dermed direkte berørt – noe som er blant tilbakemeldingene vi har fått fra medlemmer.
Tall fra analysebyråer viser at kapasiteten på korridoren Asia–Midtøsten–Europa på enkelte ruter har falt med over 40 prosent fra uke til uke. Indirekte kapasitet via Gulfen er kraftig redusert, mens direkte Asia–Europa-flygninger har økt, men ikke nok til å kompensere for bortfallet.
Norsk næringsliv rammes bredt, men særlig eksporten av fersk sjømat til Asia er sårbar. Det meldes om kanselleringer fra flyselskaper, sendinger som blir stående i transitt og behov for ombooking via alternative ruter – ofte til betydelig høyere kostnader. Dette er blant tilbakemeldingene vi har fått fra medlemmer.
Lengre flyruter for å unngå konfliktområder gir økt drivstofforbruk, redusert nyttelast (payload) og høyere kostnader. Samtidig stiger ratene kraftig på alternative destinasjoner, blant annet i Asia.
Bransjeorganisasjonen FIATA advarer om økende volatilitet i fraktrater, forsikringspremier og transittider. De peker også på økt risiko for havnekøer og forsinkelser dersom varestrømmer flyttes til alternative knutepunkter.
Jo lenger situasjonen varer, desto flere handelsruter – både øst- og vestgående – vil bli påvirket. Det forventes at det vil bygge seg opp betydelig backlog i systemene. Dette er blant tilbakemeldingene vi har fått fra medlemmer.
Uroen påvirker ikke bare luftfarten. Flere store containerrederier har suspendert bestillinger til Midtøsten, og skip i Gulfen har endret kurs eller avventet situasjonen.
Passasjen gjennom Hormuzstredet – der rundt 20 prosent av verdens jetdrivstoff passerer – er særlig kritisk. Økt risiko har allerede sendt drivstoffpremier kraftig opp, noe som igjen slår direkte inn i flyselskapenes kostnadsbase og dermed fraktratene.
Omdirigeringer via Kapp det gode håp i stedet for Suezkanalen vil gi lengre seilingstid, økt drivstoffbruk og ytterligere press på global kapasitet.
Ifølge FIATA bør speditører nå gjennomgå kontrakter, forsikringsdekning og force majeure-klausuler, samt ha tett dialog med kunder om alternative løsninger og forventede forsinkelser.
Den sikkerhetspolitiske situasjonen beskrives som svært uforutsigbar, med fare for raske endringer i luftrom, seilingsleder og operasjonelle rammevilkår.
For norsk eksportindustri kan konsekvensene bli merkbare så lenge konflikten vedvarer:
Situasjonen utvikler seg fortløpende, og bransjen må forberede seg på at ringvirkningene kan bli både omfattende og langvarige. Vi følger utviklingen tett, og oppfordrer medlemmer til å ta kontakt og dele oppdateringer om hvordan situasjonen påvirker den daglige driften, slik at vi kan bidra med best mulig oversikt og videre formidling til bransjen.