Logistikkoverenskomsten - uravstemming frist 16. Juni
Det ble i mekling 18. mai enighet om ny Logistikkoverenskomst for perioden 2026-2028.
Det ble i mekling 18. mai enighet om ny Logistikkoverenskomst for perioden 2026-2028.
Meklingsløsningen innebar enighet om et generelt tillegg på kr. 6,50 per time med virkning fra 1. april 2026, og det ble også enighet om å innføre bestemmelser om forskuttering av sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger. Det generelle tillegget på kr. 6,50 kommer i tillegg til hevingen av minstelønnssatser med kr. 7,12 per time per 1. februar 2026.
Oppgjøret har en økonomisk ramme på 4,4% i tråd med frontfagsoppgjørets ramme.
Logistikkoverenskomsten er sendt på uravstemming med frist 16. Juni. Som meddelt har NHO Logistikk og Transport fast praksis med at medlemmer som er uenig i oppgjøret varsler dette per e-post til thor.chr.hansteen@nholt.no. Alle bedrifter som holder seg i ro, eller som ikke avgir svar anses å ha støttet forslaget.
Vi vil orientere nærmere når vi vet resultatet av uravstemingen.
Lønnsoppgjøret 2026 er et forbundsvist oppgjør. Hver landsforening i NHO forhandler med sin motpart på arbeidstakersiden. Norsk Industri og Fellesforbundet forhandler først, og resultatet på Industrioverenskomsten vil legge rammen for resten av oppgjøret.