Tariffinformasjon nr. 3 - 2026
Med informasjon om enighet i frontfagsforhandlingene - ingen streik i industrien.
Med informasjon om enighet i frontfagsforhandlingene - ingen streik i industrien.
Norsk Industri og Fellesforbundet aksepterte i går, 12. april Riksmeklerens skisse, og kom til enighet i årets frontfagsoppgjør.
Partene er enige om en økonomisk ramme på 4,4%. Denne frontfagsrammen består av årets lønnstillegg, lønnsoverhenget fra 2025 samt antatt "lønnsglidning". Overhenget utgjør 1,3 prosentpoeng for industriarbeidere. For industriarbeidere i NHO-området er tarifftilleggene beregnet til 1,9 prosentpoeng. Resterende bidrag til årslønnsveksten i industrien som helhet er anslått lønnsglidning. (Lønnsglidning omfatter foruten bidrag fra lokale forhandlinger, også blant annet endringer i uttelling fra garantiordninger, akkord og uregelmessige tillegg og sammensetningseffekter.)
Anslaget på lønnsglidning uttrykker et gjennomsnitt, og er ikke bestemmende for forhandlinger i enkeltbedrifter. Resultatet i den enkelte bedrift kan bli høyere eller lavere, og det er ikke noe krav om at lønnsveksten i den enkelte bedrift skal være på 4,4% i 2026. Lokale lønnsforhandlinger skal være reelle og baseres på de fire kriterier, det vil si bedriftens økonomi, produktivitet, framtidsutsikter og konkurranseevne.
Det er avtalt et generelt tillegg på kr. 6,50- per time med virkning fra 1. april 2026. For arbeidstakere innen TEKO-bransjen er det avtalt et særskilt TEKO-tillegg på kr. 4,00 per time. De fleste satser i overenskomsten skal reguleres i tråd med lønnsveksten for tariffområdet siden siste tariffrevisjon i 2022. Det skal i tillegg gjennomføres lokale lønnsforhandlinger i de enkelte virksomheter.
I meklingsskissen partene har anbefalt lå også en ordning for forskuttering av sykepenger på nærmere vilkår som skal tre i kraft 1. januar 2027.
Oppgjøret går nå til uravstemning, med frist 12. mai 2026.
Lønnsoppgjøret 2026 er et forbundsvist oppgjør. Hver landsforening i NHO forhandler med sin motpart på arbeidstakersiden. Norsk Industri og Fellesforbundet forhandler først, og resultatet på Industrioverenskomsten vil legge rammen for resten av oppgjøret.